Чорний пояс: фінал чи початок шляху?

Чорний пояс: фінал чи початок шляху?

Для багатьох метою та мрією у вивченні та тренуваннях бойових мистецтв є отримання чорного пояса. Хтось вважає, що він, як випускний іспит, знаменує закінчення навчання. Немов це вершина, за якою більше нічого немає. Чи справді це так? Чи з отриманням чорного пояса шлях в єдиноборствах тільки розпочинається? Сьогодні спробуємо відповісти на ці питання та розповімо, що ж там – за цим піком, про який всі так мріють.

Пояси в Прикладному Айкідо

В одній з попередніх статей ми вже розповідали про ранги та пояси в єдиноборствах в цілому і про пояси в Прикладному Айкідо зокрема. Але коротко нагадаємо, що навчання починається з білого пояса, який можна носити з першого ж тренування, а якщо точніше, то з моменту, коли ви придбали кімоно. Про те, коли варто замислитись над цим питанням, ми писали в статті Форма для айкідо: коли все-таки купувати кімоно.

А ось для отримання всіх наступних поясів, необхідно проходження атестації з дотриманням всіх термінів. Іспити у Прикладному Айкідо є на такі пояси:

 • жовтий;
 • помаранчевий;
 • зелений;
 • синій;
 • коричневий;
 • чорний від 1 Дана і вище.

У кожного з цих поясів є своя програма, що містить певний перелік технік. І кожен новий пояс, по суті, є продовженням попереднього.

На початковому етапі учень повинен продемонструвати розуміння принципів і руху. З просуванням від пояса до пояса завдання ускладнюються:

 • змінюється динаміка в бік прискорення;
 • скорочується дистанція роботи;
 • ускладнюються і прискорюються атаки;
 • додаються нові техніки, основні принципи яких можна знайти у попередніх екзаменаційних програмах.

Таким чином, кожний наступний пояс є еволюцією попередніх, тобто, формується, чи навіть будується на їх базі, як на фундаменті. І чим міцніший цей фундамент, тим більш надійною буде вся конструкція.

Чорний пояс – час підбивати підсумки

Для багатьох початковою і, певний час, основною мотивацією на заняттях єдиноборствами є отримання чорного пояса. Безумовно, це своєрідний рубікон, який проходить кожен, хто тренується.. Або, до якого доходить. Або ж не доходить.

Чорний пояс – це не просто шматок тканини:

 • це величезна робота і постійне підвищення власної кваліфікації;
 • це вивчення і відточування прийомів;
 • це прагнення і подолання різноманітних зовнішніх обставин, а також власної втоми, чи ліні;
 • це процес самовдосконалення, який може тривати роками.

Таким чином, не зовсім коректно бачити в чорному поясу виключно винагороду за вислугу років. Це скоріше – символ копіткої і наполегливої ​​праці.

Іспит на чорний пояс 1 Дан, авжеж, є певним підведення підсумків роботи. І тут жодної різниці, чи це атестація за програмою для дітей, чи для дорослих. Нагадаємо, що в Міжнародній Федерації Прикладного Айкідо є чіткий поділ дитячих і дорослих програм, залежно від віку учня. Більш детально з цією темою можна ознайомитись у статті Особливості та відмінності дорослих і дитячих тренувань у Прикладному Айкідо.

Чорний пояс – це підсумок багаторічної роботи. Для того, щоб претендувати на отримання високого звання Майстра Прикладного Айкідо, необхідно пройти шлях тривалістю щонайменше 6-7 років. Все залежить від регулярності й інтенсивності тренувань.

Дитяча програма чорного пояса є демонстрацією технік всіх попередніх атестацій. Але і вона, безумовно, передбачає серйозну підготовку та максимальну віддачу:

 • значно вищу швидкість;
 • дуже високу реакцію на атаку;
 • технічну чіткість виконання прийомів.

Особливо важливий останній пункт, адже чіткість свідчить про розуміння принципів, що закладені в техніках.

Доросла атестаційна програма на чорний пояс 1 Дан є зрізом як дорослої, так і дитячої програм. Вона розділена на блоки з атак і дає можливість продемонструвати великий спектр умінь і технік:

 • різні принципи;
 • різні входи;
 • різні атаки.

Все це спрямовано на те, аби показати на іспиті всі принципи та базові техніки Прикладного Айкідо.

Початок шляху самовдосконалення

Що робити з чорним поясом – залежить від кожного, хто його отримав, а також від прагнень людини та її готовності розвиватися далі. Простіше виглядає ситуація з учнями, які отримують 1 Дан за дитячою програмою. Вони починають вивчати дорослу. Ми вже писали про те, що ці програми мають багато спільного, але відмінностей між ними теж не бракує. Діти у цьому випадку починають освоєння нових для них принципів. А от з дорослими ситуація дещо інша.

В одній з минулих статей, ми говорили про те, що символізують кольори поясів і що чорний є об’єднанням всіх попередніх.

По суті, з отриманням чорного пояса починається “новий день” і новий етап, коли вже є база і далі можна і навіть потрібно шліфувати її. Це перші плоди і висновки, які насправді, супроводжують айкідоку під час усього процесу навчання. Це паростки нових знань та вмінь, які продовжують зростати. Це глибина і глибока інтеграція в саму суть учня.

Адже в процесі тренувань змінюється дуже багато:

 • хода;
 • постава;
 • зміцнюється м’язовий каркас;
 • підтримується м’язовий тонус;
 • збільшується швидкість реакції та багато іншого.

Таким чином, тренування всебічно впливають на організм людини. І далі, грунтуючись на цій базі, можна рухатися в будь-якому напрямку:

 • заглиблюватися і розширювати знання в Прикладному Айкідо;
 • відкривати нові межі єдиноборств і самовдосконалення в інших стилях;
 • закінчити навчання і повісити пояс “на цвях”.

Який шлях обрати – особиста справа кожного. Хтось зупиняється на цьому ступені і присвячує себе якимось іншим сферам життя, зі словами, що “коли досягнеш вершини, сенсу рухатись далі просто немає”. Хтось навпаки – відкриває для себе “неоране поле роботи”.

У випадку з подальшим рухом можна обрати три шляхи:

 • удосконалювати те, що вже є;
 • вивчати нове;
 • комбінувати перші два варіанти.

Безперечно, є ті, хто вважає, що все вивчено і можна присвятити себе вивченню чогось нового. Хтось береться вивчати інші єдиноборства, іноді дуже схожі, іноді такі, що геть відрізняються від того, що вже засвоєне і, таким чином, намагається досягти розвитку в різних аспектах і сферах.

Хтось додає до отриманої бази нові знання і намагається поєднувати стилі та напрямки, шукати свій індивідуальний напрямок руху, в якому можна десь відійти від отриманих знань, а десь їх доповнити. А хтось просто хоче нахапатися з усіх усюд деталей і нюансів і сподівається успішно їх поєднувати та використовувати.

Будь-який з цих варіантів має право на життя і кожен обирає той шлях, яким він хоче рухатись далі. Але ми щиро вважаємо, що найглибше це питання відображає фраза Сенеки “Хто всюди – той ніде”.

Тож для себе ми обрали шлях максимального вдосконалення саме в тій дисципліні, якою займаємося. Досконале вивчення прийомів і принципів Прикладного Айкідо. Поглиблення і розширення знань саме у цій сфері. Відточування техніки підвищення рівня роботи в усіх аспектах:

 • чіткість;
 • динаміка;
 • швидкість реакції;
 • пластичність;
 • гнучкість.

Нескінченний шлях самовдосконалення насправді відкриває все нові і нові межі. Прикладне Айкідо – це напрямок молодий, але він розвивається неймовірно динамічно. Наш засновник, Радоіца Спасовіч, повсякчас відточує майстерність і продовжує розвивати стиль. Техніки еволюціонують, додаються деталі та нюанси. Та і найпростіші, базові техніки, теж необхідно шліфувати та підвищувати якість їх виконання.

Кожен новий партнер на татамі це – новий досвід. Кожен наступний день – новий досвід. Кожне наступне тренування – новий досвід. І саме в цьому відточуванні майстерності ми бачимо рух вперед.

Тренерська діяльність

Ще одним надзвичайно цікавим шляхом розвитку є тренерська діяльність. Трохи вище ми вже говорили про те, що діти, власники чорного пояса, починають вивчати дорослу програму. Дорослі ж, у свою чергу, також можуть взятись вивчати дитячу. Вона, авжеж, може видаватись більш простою і менш витонченою. Але в той же час, дитяча програма є квінтесенцією принципів впливу.

Дитячі тренування з Прикладного Айкідо дають можливість освоїти базові, але при цьому максимально ефективні техніки, в яких закладені всі основні способи впливу на супротивника.

Так, вони можуть виглядати геть нескладно. Так, більшість з них короткі. Так, вони видаються більш простими. Але саме ця простота і є ефективною. І дорослі, які починають вивчати дитячу програму, доповнюють свій арсенал низкою технік, в яких закладені всі базові принципи.

Таким чином горизонт розширюється і дає можливість побачити більше варіантів в межах отриманих раніше знань. Наприклад, застосувати спочатку складніші техніки від простих захоплень. Це з одного боку.

З іншого боку, постійний процес накопичення знань має свої обмеження, якщо цими знаннями не ділитися. Адже саме коли намагаєшся передати знання та навчити когось, як не дивно, починаєш глибше розуміти те, чим займаєшся.

Викладання сприяє ще більшому розвитку усвідомленості. Те, що здається зрозумілим без слів і природним самому, може викликати подив або нерозуміння інших:

 • навчитися самому – половина справи;
 • передати знання та навчити іншого – друга половина, без якої навчання неможливо назвати цілісним.

І як вода, яка не може застоюватися і повинна текти, так само і знання повинні передаватися, щоб повернутися і відкрити нові моменти і нові деталі.

Це теж шлях самовдосконалення – навчитися вчити. І цьому ми присвячуємо окрему і величезну частину нашої уваги та часу. Адже засвоїти програму якогось пояса – одна розмова. Але навчити когось – зовсім інша. І тоді в поясі іншої людини є і твоя робота.

І чим більшій кількості людей ти передаєш свої знання, тим ретельніше відшліфовуєш і власну техніку, коли знову і знову застосовуєш її та, на додачу, як винагороду отримуєш нагоду подивитися на неї:

 • з точки зору вчителя;
 • з точки зору учня.

Цей принцип двосторонньої взаємодії є основоположним в єдиноборствах. Неможливо знати техніку досконало, якщо ти тільки виконуєш її, але не даєш їй виконатись у собі. Неможливо зрозуміти її досить глибоко, якщо ти не намагався нікого навчити. А тут – ти щоразу дивишся на неї різними очима та відкриваєш для себе, як нову – з кожним новим учнем.

Саме тому в нашому Клубі величезна увага приділяється саме підготовці тренерського та викладацького складу. Ми хочемо, щоб наші учні та вихованці ділилися знаннями, передавали їх і культивували. Розвивалися і розвивали. А одного разу стали нарівні з нами. А потім і перевершили нас. І ми вчимося у наших вихованців. І це дає нам можливість рухатися вперед і продовжувати власний розвиток. Що, власне, і є головним принципом – постійний рух і самовдосконалення.

Якщо хочете приєднатися до нас, будемо раді бачити вас на наших тренуваннях і разом, знову і знову, відкривати для себе світ Прикладного Айкідо. Детальний розклад і контакти можна знайти тут.