Якщо ви вирішили, що настав час купувати кімоно, ми готові поділитися досвідом і розповісти про те, як правильно його вибрати і на що варто звернути свою увагу. По-перше, потрібно відзначити, що кімоно, або, правильніше сказати, тренувальне гі, безумовно, є найзручнішим одягом для занять. Спеціальний крій, посилення місць, що піддаються найбільшому фізичного впливу, сприяють тому, що ви можете максимально сконцентруватися на тренуванні і відчувати себе комфортно. Правильно підібране кімоно витримує ті навантаження, з якими не впорається звичайний спортивний одяг. По-друге, варто відзначити моральний фактор. Відповідна форма для занять спортом дисциплінує і мотивує рухатись вперед.

Види кімоно. У чому відмінності?

Всі кімоно умовно поділяються на три категорії: кімоно для дзюдо, для карате і добок для таеквондо. Кожен з цих видів кімоно розроблений з урахуванням навантажень і особливостей, властивих конкретному виду спорту. Особливістю кімоно для дзюдо є тип тканини тренувальної куртки – «плетінка». Це дуже міцна тканина, здатна витримувати сильні ривки, захоплення та інші фізичні дії. За рахунок високої міцності ідеально підходить для таких видів єдиноборств, як дзюдо, айкідо, джиу-джитсу і т.д .. Плюс посилені шви, товстий воріт і додаткове посилення верхньої частини кімоно роблять його максимально витривалим. Але при цьому воно має більшу вагу в порівнянні з кімоно для карате або для таеквондо.

Як підвид такої плетінки можна вивести кімоно для бразильського джиу-джитсу. Цьому типу властива коротка куртка, якщо порівнювати її із звичайною дзюдовкою. В іншому ж відмінності є виключно візуальними, так як часто для bjj виготовляють кімоно найрізноманітніших забарвлень, іноді з великою кількістю нашивок. У плані витривалості аналогічна дзюдошному гі.

Кімоно для карате є більш легким, хоча і досить високої щільності. Тут використовується звичайна гладка тканина. Посилений крій в області швів, додаткові вставки у верхній частині кімоно, в районі плечей і лопаток. Іноді виробник робить вкорочені рукави. І дуже часто в такому типі кімоно можна знайти спеціальні зав’язки, які в доповнення до поясу, тримають тренувальну куртку в закритому стані, що ідеально підходить для дуже рухливих видів єдиноборств. Наприклад, карате, в якому відбувається велике відпрацювання ударів, рухів (ката) і кувирків. Носити таке кімоно набагато легше, але витривалістю воно дуже сильно поступається кімоно для дзюдо в разі великої кількості захоплень і кидків.

Добок є спеціальною формою для тхеквондо. Типом і товщиною тканини його можна порівняти з кімоно для карате, але він має свої конструкційні особливості. Через високу рухливість у тренувальному і змагальному процесі, куртка, як правило, є цільною, щоб не розкриватися під час занять. Іноді виробники можуть вставляти блискавку, яка застібається спереду і тримає добок в зачиненому стані. Характеризується наявністю трикутного вирізу на грудях. Особливого посилення куртки, зважаючи на специфіку тренувального процесу, не передбачено. Легке, зручне, але не розраховане на серйозний фізичний і механічний вплив в процесі тренування.

Штани для кімоно схожі у всіх типів і виробників. Посилений крій в області швів. Додаткові вставки в районі паху і колін. Все це дозволяє тому, хто займається, рухатися максимально вільно, і витримує велику частину навантажень. Відрізнятися можуть зав’язки, але це вже залежить від виробника. Хтось віддає перевагу звичайним шнуркам, хтось використовує резинку і шнурок. За зносостійкістю в цілому є плюс-мінус однаковими.

Матеріали для виготовлення кімоно

Для виготовлення кімоно використовується традиційно бавовна і синтетика. Варто відзначити, що при цьому є повністю котонові тренувальні гі, а є бавовна з додаванням синтетичних матеріалів в різних пропорціях. У сучасному світі індустрія виготовлення одягу досить сильно зробила крок вперед. Є синтетичні матеріали, які за своїми властивостями перевершують натуральні тканини за рахунок більшої зносостійкості, здатністю тримати форму, відводити вологу і т.п. І все це дійсно так, але тільки не у випадку з кімоно. З власного досвіду можемо відзначити, що краще брати 100% бавовну. По-перше, це комфорт і зручність. Саме повністю котонове гі буде вбирати зайвий піт, не буде натирати і дратувати шкіру. Особливо це важливо при виборі кімоно для дитини. По-друге, будемо чесні, естетична складова, м’яко кажучи, не настільки важлива. На тренуванні головне – щоб було зручно, комфортно і практично. А якщо хочеться, щоб було красиво, можна придбати додатковий комплект форми, який буде використовуватися на виступах або змаганнях.

У тренувальному ж процесі краще віддати перевагу натуральності. Що, до речі, теж варто враховувати при покупці кімоно. Бавовняне кімоно при пранні обов’язково дає усадку. Так що обов’язково варто брати не розмір в розмір, а з невеликим запасом: 3-6 см. Таким чином після прання воно буде сидіти максимально комфортно.

Колір кімоно. Які бувають і що вибрати?

Якщо поставити собі за мету, то зараз можна знайти кімоно практично будь-якого забарвлення. Хоч рожеве, хоч кольору хакі, хоч з вишитими квітами сакури. Але все ж основних кольорів кімоно три: білий, синій і чорний. Хоча деякі виробники пропонують “не вибілені” кімоно. Тобто дешевший аналог білого, з усіма тими ж властивостями, але тканина не оброблена до білого кольору. Воно залишається трохи жовтуватим. У білому кольорі представлені всі раніше перераховані види кімоно: для дзюдо, карате та добок. У чорному кольорі, як правило, виготовляють кімоно для карате, тобто тонке. Для дзюдовок, як альтернативу білому кольору, використовують синій колір.

Какого цвета бывают кимоно

Специфіка у кожного кольору своя. Білий є найбільш поширеним і універсальним. Зустрічається у всіх виробників і допускається практично у всіх видах єдиноборств. Але при цьому залишається досить марким. Що, втім, вирішується завдяки регулярному пранню, яке і так необхідне тренувальним речам.

Кімоно чорного кольору на перший погляд вирішує цю проблему, але буквально до першого-другого прання. Барвник дуже швидко вимивається з тканини, в результаті чого втрачає первісну привабливість і “товарний вигляд”. По чорному кімоно практично неможливо сказати, пралося воно 5 разів або 105, тож якщо чорне кімоно приваблює вас саме кольором, будьте готові до того, що цю цінність воно втратить досить швидко.

Найбільш універсальним кольором є синій, хоча і допускається не у всіх видах єдиноборств. З одного боку, воно не настільки марке як біле, з іншого – краще тримає колір, в порівнянні з чорним. Хоча це залежить і від виробника. У дисципліні Прикладне Айкідо, допускаються і синій, і білий кольори кімоно.

Розміри кімоно завжди кратні 10. Залежно від виробника, бувають розмірів 110, 120, 130, 140 і так далі до 200, 210 см.

Яке кімоно вибрати для занять з Прикладного Айкідо?

З кольором визначилися – білий або синій в залежності від ваших уподобань. Що стосується типу кімоно, то це вже більш індивідуальний момент. Для дитини цілком підійде кімоно для карате білого кольору. По-перше, воно найбільш доступне в плані ціни, і це ключовий момент. Діти ростуть і одяг доводиться час від часу міняти. Кімоно цього типу досить витривале для того, щоб прослужити, поки необхідно буде купувати наступне. По-друге, воно повністю відповідає всім завданням, які перед ним ставляться.

Ми завжди рекомендуємо брати кімоно з хорошим запасом. Навіть якщо Вам здається, що воно занадто велике, рукава і штанини завжди можна підкласти і підшити, не відрізаючи. Таким чином через рік, коли дитина добряче підросте, ви зможете відпороти пришитий раніше “запас” і ще мінімум на рік зняти питання з покупкою нового гі. При цьому інші частини, за рахунок особливостей крою, не заважатимуть дитині в тренувальному процесі. Обираючи таким чином кімоно, можете бути впевнені, що його вам вистачить мінімум на два роки. Що знову ж дозволить уникнути зайвих витрат.

Якщо ж ви вирішите придбати кімоно “дзюдо”, враховуйте, що з загорнутими рукавами його носити буде не настільки зручно і краще брати більш підходяще за розміром, але обов’язково з огляду на аспект усадки.

Кімоно для дорослого

На відміну від дитини, доросла людина вже не росте, як мінімум вгору. І тут вже можна купувати відразу максимально підходяще кімоно. До свого росту додайте кілька сантиметрів – і це буде відповідь на те, який розмір вам необхідний. У плані типу кімоно, максимально витривалим і ефективним буде вибір кімоно для дзюдо. Воно буде добре витримувати навантаження в тренувальному процесі. А саме на захопленнях, кидках, кувирках і т.д. Пам’ятайте: головне – щоб вам було комфортно. Тоді ніщо не завадить сконцентруватися на найголовнішому – на тренувальному процесі.