Хакама: історія, використання, символізм

Хакама в Прикладном Айкидо

Хакама: історія, використання, символізм

У попередніх статтях ми вже встигли поговорити про одяг для тренувань, а саме про кейкоги, або, як прийнято у нас говорити, “кімоно”. Розповідали про те, як правильно вибрати і купити кімоно для айкідо. Чим відрізняються Гі для дзюдо, карате, бразильського джиу-джитсу і таеквондо. Яке кімоно вибрати для дорослого і не тільки. Повну статтю на цю тему можна знайти тут. Також встигли розповісти про такий зручний додаток для тренувального одягу як рашгард. Особливостям компресійного одягу і його застосуванню в єдиноборствах ми присвятили окрему статтю. Сьогодні розповімо про ще одну важливу складову тренувальної екіпіровки – про Хакама.

Вбрання аристократів і самураїв

Хакама – це традиційний японський одяг, без якого неможливо собі уявити самурая або людину, яка присвятила себе вивченню бойових мистецтв. З самого початку це широкі і довгі чоловічі штани. В середні віки носіння хакама було дозволене лише для частини населення Японії:

 • придворної аристократії;
 • священнослужителів;
 • самураїв.

Залежно від рівня офіційності, хакама завжди відрізнялися і відрізняються забарвленням і тканиною, з якої виготовлені:

 • для повсякденного носіння використовувалися хакама з бавовни або ж вовни. Як правило, однотонні;
 • для урочистих заходів вони виготовлялися з шовку і могли бути абсолютно різного забарвлення і з найнеймовірнішими візерунками.

Простолюдинам дозволялося надягати цей елемент одягу у виняткових випадках, таких як, наприклад, день власного весілля. Таким чином хакама дуже часто передавалася у спадщину від батька до сина і була дуже дорогою сімейною реліквією.

Крім того, варто відзначити, що існував окремий вид хакама для походів на прийом до імператора. Це вбрання відрізнялося неймовірною довжиною штанин, які ускладнювали пересування і позбавляли можливості раптового нападу на монарха. Довжина могла досягати чотирьох або навіть п’яти метрів, а рухатися в такому вбранні можна було виключно на колінах.

Поширення хакама

Згодом носіння цього елемента одягу отримало значно більше поширення серед різних верств населення, в тому числі у простолюдинів. Аж до того, що хакама стали надягати навіть для звичайної роботи в полі або в лісі.

Хакама почали носити жінки, що вплинуло на появу окремого їх виду, більш схожого на спідницю. Назву дослівно можна перекласти з японської як “хакама-ліхтар”. У ній вже не було поділу на дві окремі штанини і, на відміну від чоловічого різновиду, що зав’язується на стегнах, дівчата фіксують її на талії.

У сучасному світі японці також активно використовують хакама, але надягають їх в основному на офіційні заходи: весілля, похорон, чайну церемонію і не тільки. А ось дівчата часто використовують їх як вбрання на випускний, щоб віддати данину поваги традиціям.

Хакама і бойові мистецтва

Безсумнівно, хакама є важливим елементом тренувального вбрання і використовується як доповнення до кейкогі, або, як прийнято у нас говорити, “кімоно”. Широко застосовується в таких напрямках:

 • айкідо;
 • кендо;
 • кендзюцу;
 • дзю-дзюцу і не тільки.

У сумо не одягається під час сутичок, але є обов’язковим атрибутом сумоїстів при появі на публіці під час офіційних заходів.

Спочатку носіння хакама було обов’язковим для всіх, хто займається бойовими мистецтвами. Прихід на тренування без цієї частини одягу вважався величезною неповагою до вчителя. Стандартів щодо виду хакама не було, але одягати їх потрібно було вже з першого заняття. Адже, крім усього іншого, цей елемент одягу має глибоке значення.

Особливістю крою хакама є наявність семи складок, п’ять з яких розміщені спереду і дві ззаду. Ці складки символізують 7 чеснот будо, до яких повинен прагнути кожен, хто займається:

 • щедрість;
 • честь і справедливість;
 • чемність;
 • мудрість і інтелект;
 • щирість;
 • відданість;
 • благочестя і повага до старших.

Зараз у більшості шкіл єдиноборств носіння хакама є прерогативою майстрів, які досягли чорного пояса, але може різнитися залежно від напрямку. У Прикладному Айкідо носіння хакама дозволено з чорного пояса, 1 Дан.

Значення і сенс

Не секрет, що заняття бойовими мистецтвами тренують не тільки тіло. Важливою складовою тренувального процесу завжди було і повинно бути виховання особистості. Як в давні часи, так і в сучасному світі чесноти завжди залишаються такими.

Щедрість – неможливо тільки брати, нічого не віддаючи натомість. І тут мова йде не тільки про матеріальні блага. Вдячність, повага, допомога і багато іншого. Всі ці речі не варті грошей, але ми завжди можемо ними поділитися. Так само як і неможливо вчитися, не ділячись своїми знаннями. Тоді навчання не буде повноцінним. Але про це ми поговоримо в іншій статті. Щоб її не пропустити, підписуйтесь на нашу сторінку в Фейсбук.

Честь і справедливість – вкрай важливі поняття. І важливі в усі часи. Ми можемо скільки завгодно говорити про несправедливість світу. Але це не привід прогинатися під нього і переставати бути людиною. Важливо жити так, щоб не було соромно дивитися в очі іншим людям через неналежні вчинки. Адже саме наші справи і наша поведінка роблять нас тими, хто ми є. І завжди потрібно прагнути бути краще.

Ввічливість і вихованість зараз, на жаль, дуже часто стають на вагу золота. Хоча слова “дякую”, “будь ласка”, “будьте ласкаві” та інші не є такими складними для вивчення і вживання. І їх використання завжди високо цінується. Не варто забувати також, що всім цим словам діти навчаються вдома. І якщо хочете, щоб вони ними користувалися, просто використовуйте їх самі.

Наш розум теж потребує тренуваннях, як і наше тіло. Неможливо розвивати одне без іншого. Науково доведено, що тренування підвищують здатність до навчання і сприйняття нової інформації. Тренуйте і тіло, і розум. Шахи, книжки, іноземні мови. Все що завгодно. Будьте відкриті до нових знань. І завжди намагайтеся чинити мудро, а не імпульсивно.

Також важливою рисою людини, яка осягає будо, є щирість. Між тими, хто займається, завжди має бути повна довіра і відкритість. Як вчитель не повинен обманювати учня, так і учень повинен бути чесний зі своїм майстром. Та й за межами татамі теж важливо залишатися щирою і чесною людиною.

Відданість і вірність виведені в список чеснот не випадково. І мова не тільки про людські стосунки, мова і про відданість своїй справі, своїм ідеалам, своїм цілям і мріям. Ніколи не варто зупинятися, навіть якщо на шляху зустрічаються труднощі. Завжди потрібно залишатися вірним собі.

Бойові мистецтва завжди безпосередньо пов’язані з повагою. Це фундамент і основа всього. Повага до старших і до тих, хто молодше тебе. Повага до супротивника. Повага до тих, хто знаходиться поруч із тобою. Повага до самого себе. Недарма сказано, що потрібно ставитися до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.

Такі сім чеснот будо, які й символізують складки на хакама. Адже це не просто елемент одягу. Це символ, який варто одягати, коли розумієш, для чого і чому ти це робиш. І саме ці речі роблять носія чорного пояса Майстром своєї справи. Так само як і невтомні тренування.

Якщо ви вирішили записатися до нас на заняття або ж записати дитину на айкідо, всі необхідні контакти, розклад занять і розміщення залів можна знайти тут.