У першій частині цієї статті, з якою ви можете ознайомитися тут, ми розповідали про структуру відносин у тваринному та людському світі, тих, чи інших відмінностях між ними, відмінності, власне, в історії людства та коротко описали, як поділяються ранги та звання в єдиноборствах.
Нагадаємо, що в будь-якому випадку поділ завжди відбувається за двома основними категоріями:
Але в різних напрямках єдиноборств і різних школах, попри присутність загального принципу, зовнішні прояви таки можуть відрізнятися. І сьогодні, як і обіцяли, розповімо про це більш детально.
Японська Асоціація Карате розробила систему, що застосовується в більшості міжнародних федерацій стилю Шотокан і, головне, має чітку градацію кольорів поясів: білий, жовтий, помаранчевий, зелений, червоний, фіолетовий, світло-коричневий, коричневий, темно-коричневий і чорний. Водночас, в Карате Кіокушин зовсім інша система кольорів, а саме – з розподілом на кілька груп та додатковою смужкою у наступному ступені:
Тим часом, школи бразильського джиу-джитсу в якості системи позначення рангу також використовують кольорові пояси. Але при цьому варто відзначити, що в БЖЖ є чіткий поділ можливості отримання поясу, з огляду на вік: діти та підлітки (до 15 років):
А вже для дорослих (після 16 років) – своя градація поясів:
Доволі цікаво, що тренери з бразильського джиу-джитсу також можуть використовувати систему смужок на поясах. Але вони, по суті, є більше заохочувальним та мотиваційним елементом. А в деяких школах ці смужки взагалі не використовуються. До слова, учні до 16 років просто не можуть отримати чорний пояс з бразильського джиу-джитсу.
У свою чергу, в дзюдо використовується максимально широкий спектр позначення рангу того, хто займається цим видом єдиноборств. Окрім поясів і ступенів, що властиві й іншим, в дзюдо також використовуються розряди та звання, але ця особливість швидше пов’язана з тим, що дзюдо є олімпійським видом спорту.
Дуже цікава система знаків властива стилю капоейра. У цьому напрямку використовуються не звичні пояси, а так звані, “корди”, або ж простіше – кольорові мотузки. Однак, це можуть бути і кольорові шовкові хустки, пов’язані навколо шиї. Загалом, всі пояси розділені на три основні категорії:
Тим часом, у різних школах і напрямках айкідо, розподіл учнівських ступенів за кольорами, хоча і має загальний принцип, але, тим не менш, певні відмінності таки є.
Переважно, тут використовуються звичні для багатьох напрямів кольори:
Варто зазначити, що відповідність між кольором пояса і учнівською ступінню Кю, є не завжди. Безперечно, навчання завжди починається з білого пояса. У деяких школах є іспити на 10 Кю, володар якого носить білий пояс. В інших – перша атестація відбувається на 6 Кю і це також білий пояс. При цьому деякі школи можуть використовувати нашивки, деякі користуються поясами з подвійним забарвленням. Хтось взагалі не використовує кольорові пояси та віддає перевагу тільки білому та чорному. І навіть представники одного напрямку можуть використовувати різну градацію та або: залишатись вірними початковій схемі, або застосовувати певні нововведення, що однаково випливають із головного Додзьо.
У Міжнародній Федерації прикладного Айкідо застосовується дуже чітка система поділу поясів, що діє в будь-якій країні і в кожному клубі, де практикують цей стиль.
Тренування починаються з білим поясом і надалі поділяються на ступені: учнів та майстрів. Учнівські позначаються, як Кю і відрізняються за кольорами наступним чином:
Всі ці ступені учні здобувають після проходження атестації – за спаданням. А ось звання майстра, вони ж Дани, за висхідною від 1 до 9. Але при цьому всі власники ступенів майстра носять чорні пояси з нашивками, що позначають кількість Данів.
Глава МФПА, Майстер Радоіца Спасовіч, є носієм чорного пояса 9 Дана і володарем титулу СОКЕ, тобто “Засновник Школи”.
У Прикладному Айкідо, крім безпосередньо атестаційної програми кожного пояса, є і часові рамки для допуску до іспиту на наступний пояс.
Усі вони передбачають регулярний процес тренування та кропітку роботу, результатом якої є успішне проходження атестації та присвоєння нового пояса.
Початкові два пояси (жовтий та оранжевий), за умови активних тренувань з максимальною віддачею, можна заробити впродовж першого навчального року, а от далі – не частіше одного пояса на рік.
Велика Всеукраїнська атестація проводиться також раз на рік. Приймає її міжнародна комісія під проводом голови Федерації. І тільки на цій атестації можна отримати ступінь майстра, Дан. Між іншим, у цьому випадку немає різниці, чи це дитячі, чи дорослі пояси
Більш детально про різницю між дитячою та дорослою програмою можна прочитати в нашій статті Особливості та відмінності дорослих і дитячих тренувань у Прикладному Айкідо.
Насправді процес навчання не обмежується кількома роками або експрес-курсом “чорний пояс за рік”, тож, варто пам’ятати, що:
Таким чином, Прикладне Айкідо – це не тільки ефективна система самооборони, що відповідає сучасним реаліям, а й нескінченний шлях самовдосконалення та зростання майстерності. Але більш детально ми поговоримо про це в одній із наступних статей. Щоб не прогавити її, підписуйтесь на нашу офіційну сторінку в Facebook. А якщо хочете приєднатися до нас на татамі, то всі необхідні контакти, розклад занять та адреси наших залів, ви можете знайти тут.