Особливості та відмінності дорослих і дитячих тренувань в Прикладному Айкідо

Особливості та відмінності дорослих і дитячих тренувань в Прикладному Айкідо

Досить часто нас запитують про те, чи є різниця між дорослими і дитячими тренуваннями. І які можуть бути відмінності в рамках одного напряму бойових мистецтв. Насправді, відмінності досить великі, але і перетинів чимало. І сьогодні ми розповімо про них більш предметно.

Особливості розвитку дорослих і дітей

Якщо ви вирішили вибрати спортивну секцію для дитини, то необхідно зважати на всі деталі і нюанси. Багато видів спорту враховують особливості зростаючого організму. Але деякі види бойових мистецтв не роблять різниці між дорослими та дитячими тренуваннями. Хоча, з нашої точки зору, це не зовсім коректно. В даному випадку є кілька факторів, які необхідно врахувати:

 • організм дорослого вже сформований, а основні процеси росту завершилися;
 • дорослі люди частіше більш усвідомлено прораховують наслідки, до яких можуть привести ті чи інші їхні дії;
 • діти іноді не повністю контролюють своє тіло, тому що воно ще продовжує розвиватися.

Таким чином, діти можуть не до кінця розуміти наслідки тих чи інших дій і прораховувати доцільність ступеня своєї реакції на те, що відбувається навколо. Тому дітям необхідно давати техніки та розвивати вміння, які можуть їм дозволити постояти за себе, але при цьому не мають високого рівня травматизму.

Дорослі ж, розуміючи наслідки своїх дій, можуть порівнювати їх з рівнем небезпеки та можливими наслідками.

З іншого боку, не менш важливий момент полягає в тому, що незважаючи на неймовірну кількість природних механізмів захисту, організм дитини досить крихкий, адже він тільки розвивається і міцніє. І завдання будь-якої спортивної секції допомогти дитині вирости здоровою.

Фізичне навантаження

Будь-якому організму для підтримки нормального функціонування, необхідна регулярна фізична активність. Мова, навіть, не про якісь неймовірні навантаження, з якими стикаються представники олімпійських видів спорту. А про абсолютно базові речі, які допомагають підтримувати організм в тонусі.

Користь фізичної активності величезна. І спектр її дії спрямований на весь організм в цілому, а не тільки на якісь органи або м’язи.

По-перше, фізичні навантаження позитивно впливають на стан і допомагають правильному формуванню опорно-рухового апарату:

 • підвищення рівня витривалості і фізичної сили;
 • збільшення і підтримання гнучкості тіла;
 • зміцнення кісткової тканини;
 • підвищення і підтримання рівня рухливості суглобів.

І це актуально як для дорослих, так і для дітей. Тому фізична активність сприятливо впливає на людей будь-якого віку і, зокрема, допомагає розвитку вестибулярного апарату.

По-друге, гармонійна фізична активність сприяє правильному функціонуванню внутрішніх органів:

 • циркуляція крові допомагає насичувати органи киснем, в тому числі головний мозок;
 • зберігається активний рух лімфи;
 • підтримується активність і коректна робота серцево-судинної системи;
 • відбувається стимуляція перистальтики кишечника;
 • знижується рівень глюкози в крові.

Все це дозволяє внутрішнім органам працювати коректно. При цьому поліпшується баланс витрати і споживання енергії, що в свою чергу допомагає нормалізувати масу тіла.

По-третє, спорт сприяє підтримці психо-емоційного стану і здоров’я:

 • фізичне навантаження сприяє виробленню гормонів задоволення;
 • з’являється відчуття бадьорості і врівноваженості;
 • знижується рівень гормону стресу.

Крім усього іншого, нехай навіть невелика, але регулярна фізична активність знижує рівень гормону, що впливає на апетит. Таким чином, тренування можуть вберегти вас навіть від переїдання.

Особливо важливі ці фактори для дітей, які значно більш енергійні та активні, ніж дорослі. І головне цю енергію направити в правильне русло.

Саме тому в нашому Клубі фізичне навантаження є обов’язковою частиною кожного тренування, незалежно від того, дорослі займаються або ж діти. Відрізнятися може рівень цього навантаження. Ну і, безсумнівно, ми завжди закликаємо всіх уважно стежити за власним самопочуттям, аби тренування було виключно на благо і на користь. Адже наші заняття проводяться для людей будь-якого віку. Більш детально про це можна прочитати в статті Чи не пізно починати заняття по Айкідо в 30, 40, 50 років або пізніше.

При цьому фізичне навантаження може варіюватися, залежно від вікової групи людей, що займаються. Знову ж таки, відштовхуючись від того, що в дитячому організмі значно більше енергії, яку необхідно витрачати, ритм і інтенсивність заняття для дітей може бути вище, ніж у дорослих. Що, в свою чергу, не виключає того, що дорослі тренування теж проходять в динамічному ритмі.

Особливості технік для дорослих

Якщо фізичне навантаження обов’язково включене в програму тренувань і дітей, і дорослих в нашому Клубі, але при цьому може відрізнятися, хоча і незначно, то ось відмінність технік для дітей і дорослих більш разюча.

Прийоми Прикладного Айкідо, які вивчаються в рамках дорослої програми, найчастіше технічно складніше, ніж техніки дитячих поясів.

І справа тут виключно у вікових особливостях:

 • сформованість дорослого організму;
 • концентрація і увага;
 • вміння порівнювати силу і прораховувати можливі наслідки.

Так, доросла програма складніше в технічному плані. Так, в ній присутні кидкові техніки. Так, безсумнівно, вона включає в себе прийоми, які можуть бути травмонебезпечні, при надмірному старанності і бездумному використанні. Так, поява більш складних прийомів в рамках дорослих тренувань відбувається значно раніше, ніж у дітей.

Але при цьому, і доросла, і дитяча програми у Прикладному Айкідо побудовані наступним чином:

 • спершу дати можливість людям навчитися керувати своїм тілом і супротивником з найпершого тренування;
 • згодом додаються більш складні елементи, що вимагають певного рівня усвідомленості.

Адже Прикладне Айкідо – це не знищити противника за будь-яку ціну. Це система самооборони для дітей і дорослих, яка відповідає сучасним вимогам:

 • постояти за себе;
 • навчитися контролювати суперника;
 • нейтралізувати агресію.

Але в той же час дозволяє зробити все перераховане вище і без нанесення агресору серйозних каліцтв. Що в свою чергу дозволяє зробити тренування максимально безпечними в плані можливості отримання травм.

Дитяча програма в Прикладному Айкідо

У той же час для дітей в Міжнародній Федерації Прикладного Айкідо є спеціально розроблена програма, яка включає в себе техніки, підібрані з урахуванням фізіологічних особливостей організму, що росте. Більш детально про користь тренувань, ми вже писали в статті 5 основних причин записати дитину на Прикладне Айкідо.

Безсумнівно, дитина починає вивчення прийомів самооборони з першого ж свого заняття. З самого початку тренувань учневі дається набір елементарних технік, які допоможуть захиститися від типових проявів агресії. А з ними діти можуть зіткнутися в кожній із сфер свого життя:

 • в садочку;
 • у школі;
 • на дитячому майданчику;
 • на прогулянці.

Якщо ви шукаєте тренування з Айкідо для дитини в Києві, то можете бути впевнені, що у нас вона навчиться давати відсіч хуліганам і стояти за себе. Ми вивчаємо техніки від різних атак:

 • що робити, якщо хапають за руки або волосся;
 • як реагувати на захоплення і спереду, і ззаду;
 • як захиститися від ударів руками і ногами;
 • що робити, якщо задирають і штовхають.

Програма навчання побудована таким чином, щоб з самого початку дати максимально ефективні інструменти захисту, які допомагають нейтралізувати агресію, але в той же час не завдають непоправної шкоди здоров’ю і життю нападника.

Згодом програма, безсумнівно, ускладнюється. Але в той же час, ми вчимо цінувати тих, хто займається разом з нами і вимірювати рівень сили, що прикладається.

Перетин дорослої і дитячої програм

При цьому не можна сказати, що дитяча та доросла програми абсолютно різні і повністю відрізняються одна від одної, не маючи перетинів. Навіть, навпаки.

Багато техніки викладаються і дітям, і дорослим. Власне кажучи, саме ті, найпростіші і вкрай ефективні прийоми, які дозволяють вже на початковому етапі навчання дати відсіч нападнику.

Відмінності можуть бути в тому, що деякі техніки дорослі починають вивчати раніше, ніж діти. Але, тим не менш, технічних відмінностей в прийомах немає. Це максимально ефективні інструменти, які підходять для будь-якого віку і статури.

До того ж, дитяча програма є свого роду підготовкою до переходу на наступний етап, тобто до вивчення дорослої програми. Але про це більш детально ми розповімо в одній з наступних статей.

Щоб не пропустити – підписуйтесь на нашу офіційну сторінку в соціальній мережі Фейсбук. Якщо у Вас залишилися якісь питання, ви завжди можете поставити їх нашим тренерам. Всі необхідні контакти можна знайти тут.