Мотивація і підтримка. Рецепти успіху в айкідо

Мотивація і підтримка. Рецепти успіху в айкідо

У недавньому інтерв’ю для Центрального Телеканалу наш головний тренер, Юрій Петровічев, разом з ведучими обговорювали питання мотивації учнів та кооперації тренера і батьків. Повне інтерв’ю можна подивитися тут. Також в одній з минулих статей корисні поради для тих, хто займається айкідо ми піднімали питання, що без підтримки близьких вкрай важко рухатися до своєї цілі. А сьогодні ми би хотіли приділити більш пильну увагу питанням про те, як допомогти дитині поліпшити свої результати, досягти висот і просто рости впевненою в собі. Адже неможливо переоцінити значення підтримки близьких в тренувальному процесі.


motivaciya v aikido

 • Як виховати дитину сильною?
 • Як зробити так, щоб підліток став впевненіше?
 • Як навчити сина або доньку давати відсіч хуліганам та задирам?
 • Що робити, якщо дитину ображають в школі?
 • Дитина мало контактує з однолітками, що робити?

Ці питання дуже поширені. Ми часто стикаємося з цим в спілкуванні як з батьками, які приводять дітей на заняття, так і просто на побутовому рівні. І це досить складні питання, на які, тим не менш, не так вже й важко відповісти.

Якщо хочете, щоб дитина виросла сильною – допоможіть їй стати сильною. Хочете, щоб вона була впевненою в собі? Виховуйте впевненість і підтримуйте. Хочете, щоб могла за себе постояти? Цілком очевидно, що можна записати дитину на секцію айкідо.

Відповіді дуже прості. Вони лежать на поверхні. Але сказати завжди набагато легше, ніж зробити. За простими словами, щоб досягти результату, завжди повинна стояти планомірна і кропітка робота. Але підемо по порядку.

Як виховати сильну дитину?

Здавалося б, все дуже просто. Турнік, стадіон, скакалка. Віджимання і присідання взагалі можна робити вдома. Але виникає кілька питань:

 • Які вправи підходять для дитини, а з якими краще почекати?
 • Як зробити розминку і чи потрібно її робити, якщо далі навантаження буде не таким вже й великий?
 • Як зробити тренування регулярними?
 • Як дотримуватися режиму?

физическая нагрузка

Завжди виникає дуже багато нюансів. Роз’їзди, відрядження, наради на роботі у батьків. Домашнє завдання, підготовка до контрольних, втома або відсутність мотивації у дитини. Та й стадіон в холодний період року не завжди підходить для тренувань. Тому набагато доцільніше підібрати секцію, яка буде відповідати всім необхідним вимогам. Знову ж, батьки повинні дитину любити і підтримувати, а ось ганяти і навантажувати – це робота тренера.

Тренувальний процес у будь-якій спортивної секції завжди передбачає комплексний підхід до занять:

 • По-перше, на тренуваннях завжди проводиться розминка, яка допомагає підготувати тіло до навантажень, розігріти м’язи і суглоби, мінімізувавши можливість отримання травми.
 • По-друге, будь-яке навантаження, отримане на заняттях, входить в тренувальний план. Він завжди вибудовується з урахуванням вікових особливостей дітей і спрямований на те, щоб допомогти дитині гармонійно розвиватися. Особливо важливо це в період розвитку інформаційних технологій, коли діти дуже багато часу проводять за комп’ютерами або з гаджетами.
 • По-третє, тренування проводяться в спеціально обладнаних приміщеннях, де будь-яка погода за вікном. Дощ, сонце, сльота або сніг ніяк не впливають на тренувальний процес в залі.
 • По-четверте, один з найважливіших факторів, це мотивація. Робота тренера, вчителя, якраз і полягає в тому, щоб допомогти дитині навчитися ставити перед собою цілі і досягати їх.
 • По-п’яте, у тренера, як правило, є план і бачення розвитку дитини на роки вперед.

Саме з цих причин краще довірити спортивне виховання тренеру. Головне, знайти саме того вчителя, який зможе запалити вашої дитини, прищепивши йому любов до розвитку і самовдосконалення.

Як допомогти дитині стати впевненіше?

Це питання часто хвилює багатьох батьків. Відповідь на нього теж лежить на поверхні:

 • допомагати;
 • підтримувати;
 • не передавлювати;
 • підказувати;
 • вірити.

работа тренера

Все це прописні істини. Але іноді сказати, набагато простіше, ніж зробити. І в цьому питанні теж добре б розділити сфери впливу батьків і вчителів з тренерами.

Робота тренера полягає в тому, щоб з одного боку допомогти дитині розвиватися, а з іншого боку навчити її вичавлювати з себе максимум. Саме тренер бачить як прогресує дитина. Бачить її слабкі і сильні сторони. Розуміє, які якості потрібно розвивати, і на що зробити ставку. Бачить, де підняти планку вище, а над чим необхідно ще попрацювати.

Батьки повинні підтримувати дитину. Безсумнівно, тренера теж підтримують і надихають своїх вихованців. Але у батьків зовсім інше завдання – підтримувати і любити. Адже коли дитина бачить підтримку, коли відчуває любов батьків і знає, що навіть якщо буде важко, то її обов’язково підтримають, вона здатна на багато що. Добре ставлення має бути не заохоченням за певні досягнення, а нормою. Адже саме в сприятливій атмосфері, знаючи, що її підтримують і люблять, дитина буде рости впевненим в собі і своїх силах.

Постійна критика і закиди, на жаль, виховують велику кількість комплексів, з якими потім дуже складно справлятися. І навіть якщо батьки вірять, що все це приносить користь, наприклад:

 • загартовує характер;
 • робить дитину сильніше;
 • готує до дорослого життя і багато іншого.

работа в зале

Але дуже часто, на жаль, можна бачити зовсім інший результат. Дитина стає замкнутим і закритим. Навчається не контролювати, а придушувати емоції. Втрачається, в разі прояву агресії з боку інших людей або однолітків.

Критика, навіть якщо вона обгрунтована, без пропозиції того, як можна виправити її причину, дуже часто викликає почуття невпевненості у власних силах. Підхід “від зворотного” і “всупереч” тут далеко не завжди буде дієвий:

 • Якщо говорити дитині, що він “слабак”, замість “ти сильний, ти зможеш”, це скоріше вкоренилися в ньому невпевненість і сумнів у власних силах, ніж бажання довести зворотне. А навіть якщо це і спрацює, думка, закладена найближчими людьми, від яких ми чекаємо підтримки і яким довіряємо, буде проростати і з часом дозріє до рівня комплексів.
 • Якщо говорити “ти товстий”, “тобі потрібно схуднути” і так далі, то з набагато більшою ймовірністю ця незадоволеність власною вагою і зовнішнім виглядом буде переслідувати його вже і в дорослому житті. Навіть якщо ці комплекси будуть заховані глибоко всередині. Тут доречніше не купувати дитині сухариків, чіпсів, солодкої води і підтримувати його в бажанні правильно харчуватися і мотивувати більше рухатися. І при цьому хвалити за результати, а не критикувати за недоліки.

У садку в меншій мірі, а ось в школі і вже в дорослому житті людина завжди стикався і буде стикатися з негативним ставленням, з образами і образами. І багато в чому від відносини батьків буде залежати, чи зможе він з ними впоратися.

applied aikido Kyiv

Любіть дітей, підтримуйте їх, вірте в них, будьте опорою, яка завжди поруч. І тоді цю впевненість в своїх силах вони пронесуть через усе життя.

Тренера завжди працюють з тим, що є. Ми можемо підтримати, допомогти і розвинути вже наявне. Але саме атмосфера в родині це той фундамент, на якому будь-який викладач, вчитель або тренер буде допомагати дитині далі будувати своє життя. І чим міцніше фундамент, тим надійніше буде вся подальша конструкція.

Як навчити дитину відстоювати свої інтереси і захищати себе?

Тут теж нескладно дати відповідь. Тренування по самообороні допоможуть навчитися стояти за себе. Айкідо в Києві, як і в будь-якому іншому місті, представлено великою кількістю секцій. Різні федерації, різні стилі, різні особливості.

Прикладне Айкідо для дітей це система захисту, яка допомагає справлятися з труднощами і ситуаціями, які виникають в сучасному світі і має свої переваги:

 • техніки, що застосовуються для реальних ситуацій;
 • прийоми розроблені з урахуванням тих атак і проявів агресії, які зустрічаються в наш час;
 • діти навчаються за спеціальною програмою, яка враховує особливості їх фізіології.

Ми даємо дітям інструменти, якими вони можуть користуватися в разі критичної ситуації. Але важливий момент полягає в тому, щоб не просто навчити дитину захищатися. А дати йому впевненість у тому, що він може себе захистити. Що він може і повинен відстоювати свої інтереси і свою безпеку.

І ось в цій площині лежить найголовніша задача, з якою тренер і батьки можуть впоратися тільки спільно. Тренери зі свого боку дають дитині інструменти і навички, а також допомагають вирощувати і зміцнювати впевненість у своїх силах. Але як ми вже говорили вище, все залежить від фундаменту, який закладається виключно батьками. І саме в спільній роботі вчителів, тренерів, викладачів з одного боку і батьків з іншого боку і криється секрет успіху.

Тренер дає знання, батьківська підтримка і віра дає впевненість. І тренера же допомагають цій впевненості рости.

Конфліктні ситуації: як бути?

Будь-яка конфліктна ситуація – це стрес. І в даному випадку найважливіший момент полягає в тому, щоб людина правильно на нього реагував. Це залежить від багатьох факторів, але наріжний камінь тут – наявність впевненості в собі.

Саме впевненість дозволить дитині скористатися або не скористатися тими інструментами і знаннями, які він отримав. Варто відзначити кілька важливих моментів:

 • впевненість в своїх силах;
 • впевненість в тому, що він не буде покараний, якщо захищався сам або захищав слабкого;
 • підтримка батьків і тренера по завершенні конфлікту.

Якщо дитину підтримувати і вселяти йому впевненість у своїх силах, то, через якийсь час, він почне давати відсіч задирам. І ось тут починається найважливіша робота.

Якщо це був захист себе або кого-то слабкого, то сказати дитині, що вона була не права, значить підірвати її впевненість в своїх силах. І наступного разу вона, можливо, не захоче застосовувати свої знання з метою захисту. Адже багато хто віддасть перевагу образі від однолітків, чужих людей, замість осуду від батьків, ближче яких нікого немає.

І один з найважливіших моментів, це розбір ситуації після. Обговорювати деталі і з’ясовувати хто правий, хто винен завжди потрібно тет-а-тет з дитиною. І при цьому не повинно бути сторонніх людей. Дитина повинна знати, що батьки готові її захистити і підтримати, в разі агресії ззовні сім’ї. Далі, вже між собою, ситуацію потрібно розібрати, зробити висновки і обговорити їх з дитиною. Але ні в якому разі не обговорювати її при сторонніх. І вже тим більше не критикувати при чужих людях.

Взаємодія з однолітками

дети в спортзале

Взаємодія з однолітками, однокласниками, друзями і сусідами по двору завжди є важливою складовою життя будь-якої дитини. Точно також, можемо сміливо стверджувати, що діти завжди будуть перевіряти кордони один одного. Перевіряти людини на слабину, на те, чи можна його задирати і ображати. Або навпаки, краще дружити.

Впевненого в собі дитину задирати не будуть. Дитину, яка знає як себе захистити і не боїться дати відсіч. Яка знає, що її підтримують батьки. Або не ховають і не змушують уникати складних ситуацій. Або не захищають від них. Якщо дитина відчуває цю впевненість, то дуже висока ймовірність, що хулігани до неї навіть не полізуть. А якщо таке й станеться, то отримавши відсіч, в більшості випадків ображати більше не будуть. Головне, щоб батьки в цій ситуації були на боці дитини. Коли він є об’єктом агресії і тільки відповідає на її прояв, але не задирає сам.

І така дитина завжди буде знаходити спільну мову з іншими дітьми. Тому що він не буде боятися появи агресії, так як знає, як чинити в таких ситуаціях.

Ну і, звичайно ж, дуже важливий момент, що будь-які тренування, будь-які заняття – це якийсь соціум, в якому дитина вчиться взаємодіяти з оточуючими. Робота тренера в даному випадку полягає в тому, щоб допомогти дітям знайти спільну мову і підтримувати здорову атмосферу. І якщо в колективі вона присутня, якщо немає духу суперництва, який породжують змагання, то діти набагато простіше знаходять спільну мову і вчаться допомагати один одному і взаємодіяти. Саме цю мету ми переслідуємо в нашому Клубі. Більш детально про наше ставлення до змагань можна прочитати в статті Змагання в айкідо: за і проти.

Навчитися захищатися, навчитися дружити і взаємодіяти, підтримувати і допомагати. Але все це можливо при правильному фундаменті, з яким набагато простіше побудувати дану конструкцію, яка буде стійко стояти в будь-яких життєвих ситуаціях, що можуть трапитися з дитиною в майбутньому.

Якщо у вас є якісь питання ви завжди можете задати їх на нашій офіційній сторінці в Фейсбук або ж за телефонами. Всю контактну інформацію можна знайти тут.